Perşembe, Kasım 5

Moda dediğin !


Moda çok tehlikeli bir kavramdır. Hele kadın cephesinde bu durum daha da koyulaşır. İş ergen ve genç kısmısına geldiğinde ise durum koyun ve sürüsel hareket haline gelir.

Şimdi öncelikle demek istediğim "moda kişinin kendine yakışanı giymesidir" (bence). Sırf moda diye olur olmaz renklerde abuk subuk kıyafetler giyerek maymunluk yapmanın alemi yok. Ama işte sürü zihniyeti ve etkileşim moda konusunda bayanları o kadar benliğine katıyor ki kadınlar ugg denen yorgandan bozma ayı postundan hallice acaip botları taparcasına alarak giyorlar.

Baya bi kıvrandım giriş yapana kadar. Gözlemlediğim kadarı ile bizde moda denen şey kişinin kendine yakışanı giymesinden çok öte. Mesela bir ara pantolon paçalarını çizme içine sokma modası vardı. Sırf böyle bir akım var diye boyuna posuna bakmadan paçalarını çizme içine sokan kısa boylu hafif balık etli ( bak tombik demiyorum) bayanlar ne kadar itici göründüklerinin farkında mıdırlar acaba? Hele o pantolon streç değil normal bir pantolon ise ve hafif diz vermiş ise!! Yapmayın etmeyin!! Hiç mi çevrenizde akıl vereniniz yok ki diyeceğim ama zaten genelde çevrenizle etkileşim halinde yapıyorsunuz bunu. Evinizde ayna mı yok? Gözünüz yoksa burnunuzun deliğide mi yok?

Bu sene de bu ugglar çıktı. Hele Ajda Pekkan hanfendi konserinde giyindi ya of ki ne of. 3 Kişiden 3'ünde de görmek pek mümkün.

Ayakkabı çirkin evet. Hatta çirkin ötesi estetik yoksunu yorgandan bozma bot. Neyse çok aşağıladık yahu. İnsanı düşündürüyor bunu giyenler. İlk grup bunun orjinaline 500 600 lira verenler. Anlıyoruzz ki o kadar zenginler ki parayı nerelerine süreceklerini bilemediklerinden gözleri kararmış gibi bu çirkin şeylere o parayı ödüyorlar. İkinci grup zaten alabildiğine çirkin olan bu papuçların çakmasına 80 90 lirayı verenler.(ilgilenmediğimden piyasa fiyatını bilemesemde 80 90 vardır)

Siz sevgili ikinci gruptakiler (ulusa sesleniş gibi oldu) bunun orjinalinin tek avuntusu yazın serin kışın sıcak tutması imiş. Çakmasında da aynı şey var mı bilemem ama muhtemelen yoktur ki o zaman derdiniz ne? Hem çirkin hem işlevsiz bir papuca bu kadar para neden verilir? Moda diye insan ayağına yorgan giyer mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"kafan çok güzelmiş güle güle kullan"